Couple Retreat EDEN

Jakie są objawy kryzysu w związku?

Więź międzyludzka jest ważną częścią naszego życia. Poczucie bycia kochanym i poczucie więzi wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Jednak nie wszystkie relacje sprawiają, że nasze życie jest lepsze. Niektóre związki nie są dla nas dobre ponieważ negatywnie wpływają na  naszą samoocenę, samopoczucie, poczucie własnej wartości, zamiast je poprawiać. Niektóre relacje mogą być nawet toksyczne i dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać czerwone flagi w porę i podjąć odpowiednie działania.

Czym są czerwone flagi i o czym warto pamiętać.

 

Czerwone flagi to znaki ostrzegawcze, które wskazują na niezdrowe lub manipulacyjne zachowanie. Nie zawsze są one rozpoznawalne na początku, co sprawia że często są lekceważone. Jednak czerwone flagi z czasem mają tendencję do przybierania na sile i stają się bardziej widoczne. Pomimo, że określenie “czerwone flagi” jest często używane w rozmowach na temat toksycznych lub obraźliwych związków, tak naprawdę może ono dotyczyć każdej bliskiej relacji: z przyjaciółmi, kolegami, członkami rodziny lub partnerami. 

 

Czerwone flagi mogą być oznakami narcyzmu, agresji, wiktymizacji, a nawet nadużycia. Mając świadomość istnienia powszechnych czerwonych flag, możesz uniknąć zaangażowania się w toksyczny związek. Zatem kiedy dostrzegasz czerwone flagi w związku, jest to dobry moment, aby zatrzymać się i zastanowić jaki naprawdę masz stosunek do tej osoby, co jest dla Ciebie dobre, jak się w nim czujesz. To dobry czas na skupienie się na swoich odczuciach w ciele i sferze emocjonalnej. To czas uważności i przyjrzenia się swoim potrzebom.

 

Dlaczego tak trudno dostrzec znaki ostrzegawcze?

 

Często toksyczne zachowanie jest subtelne i podstępne. Pojawia się w chwilach słabości i jeśli nie potrafimy z nim poradzić, może przejąć kontrolę nad naszym życiem i zacząć negatywnie nas nie wpływać. Może to prowadzić do zranienia zarówno nas samych, jak i osób z naszego otoczenia. Rozwijanie samoświadomości na temat czerwonych flag i toksycznych zachowań może pomóc nam uniknąć ich całkowicie. 

 

Jakie są najczęstsze czerwone flagi w związku?

 

Wiedza o tym, jak zidentyfikować czerwone flagi w związku, jest niezwykle ważna. Zanim zajmiesz się czerwonymi flagami, musisz zrozumieć, jak wyglądają i dlaczego są niebezpieczne. Niestety, niektórzy ludzie zaczynają akceptować czerwone flagi jako „część pakietu” partnera, a nie sygnały ostrzegawcze. Stają się wtedy podatni na emocjonalną, psychologiczną, a czasem nawet fizyczną krzywdę. 

 

Przyjrzyjmy się 13 powszechnym czerwonym flagom, które mogą pojawić się w każdym związku. Dowiedziawszy się jak wyglądają i dlaczego są szkodliwe, możesz położyć kres toksyczności, zanim sprawy zajdą za daleko. 

 

 1. Nadmiernie kontrolujące zachowanie

Nadmiernie kontrolujące zachowanie jest jedną z ważniejszych czerwonych flag pojawiających się w relacji. Ludzie, którzy próbują kontrolować Twoje ruchy, decyzje lub przekonania, są bardziej zainteresowani tym, czego chcą oni sami, niż tym, co jest dla Ciebie dobre czy najlepsze. W zdrowym związku zawsze jest miejsce na  kompromis i zrozumienie pojawiających się różnic. Żadna osoba nie kontroluje i nie ma potrzeby kontroli działań drugiej osoby. 

 

 1. Brak zaufania

Zaufanie jest ważnym fundamentem w każdym zdrowym związku. Główną oznaką niestabilnego związku jest sytuacja, w której  partnerzy, przyjaciele, koledzy lub członkowie rodziny nie ufają Ci. Oczywiście, wszyscy mamy czasem wątpliwości. Ale nie powinny one powstrzymywać nas od ufania ludziom w naszym życiu, że postępują niewłaściwie. Zdrowe relacje wymagają zaufania po obu stronach.

 

 1. Poczucie niskiej samooceny

Najbliższe osoby powinny Cię podbudowywać, a podkopywać Twoje poczucie wartości. Kiedy kogoś kochasz, jesteś zobowiązany do wspierania i podnoszenia go na duchu. Jeśli nie czujesz tego wsparcia ze strony swojego partnera, rodziny czy przyjaciół, coś musi się zmienić.

 

 1. Przemoc fizyczna, emocjonalna lub psychiczna

Przemoc fizyczna, emocjonalna czy psychiczna to niezaprzeczalne sygnały ostrzegawcze w każdym związku. Przemoc fizyczna jest łatwiejsza do wykrycia. Ale emocjonalna i psychiczna mogą okazać się równie dotkliwe w długofalowym działaniu. Wszystkie formy stosowanej przemocy, zarówno przemoc fizyczna, przemoc psychiczna czy emocjonalna mogą powodować (PTSD) zespół stresu pourazowego. Pamiętaj, nikt nigdy nie ma prawa traktować Ciebie jako przyczyny swoich własnych problemów. Jakakolwiek forma przemocy  nigdy nie powinna być akceptowalną odpowiedzią na problem. 

 

 1. Nadużywanie substancji

Nadużywanie substancji psychoaktywnych jest wyraźną czerwoną flagą, że w związku źle się dzieje. Nadużywanie substancji wskazuje, że dana osoba ma problem z kontrolą impulsów i samodestrukcyjnymi nawykami. W zależności od rodzaju substancji, każdy związek może szybko stać się toksyczny, jeśli jest w nim obecne uzależnienie. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie jakiekolwiek substancji psychoaktywnej jest chorobą, a Twoja bliska osoba może potrzebować pomocy. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz zmaga się z tym problemem, zwróć się o pomoc do specjalisty.

 

 1. Narcyzm

Narcystyczne zaburzenie osobowości to stan psychiczny, który wskazuje na obsesję na punkcie samego siebie, niewłaściwe poczucie ważności. Może to wyglądać na  urojenia wielkości, choć nie w sensie klinicznym. Osoby te nie doświadczają oderwania od rzeczywistości, choć bliskie osoby mogą mieć takie wrażenie. Osoby z zaburzeniami narcystycznymi wierzą, że świat kręci się wokół nich. A jeśli ktokolwiek zagraża temu przekonaniu, powstaje zamieszanie i chaos. Bycie emocjonalnie związanym z osobą narcystyczną, kierującą się swoim ego może być wyczerpujące i traumatyczne. Ich potrzeby zawsze będą uważane za ważniejsze niż Twoje. 

 

 1. Problemy z zarządzaniem złością

Jeśli ktoś, z kim jesteś blisko, ma problemy z radzeniem sobie ze złością, możesz czuć się zagrożony lub niepewny podczas konfliktu. Brak regulacji emocjonalnej jest zdecydowaną czerwoną flagą dla każdego związku. Wszyscy powinniśmy czuć się na tyle komfortowo z partnerem lub przyjacielem, by móc poruszać trudne tematy bez obaw o nasze bezpieczeństwo. Każdy, kto używa gniewu jako taktyki zastraszania, przejawia toksyczne zachowanie. 

 

 1. Współuzależnienie

Współuzależnienie i wynikająca z niej postawa emocjonalna nie zawsze mogą być postrzegane jako toksyczne. Jednak współuzależnienie w związkach może być wszechobecnym wzorem, który powoduje takie problemy jak emocjonalne wyczerpanie czy rosnące obciążenie psychiczne. Współuzależnienie czyli  uzależnienie od związku, ma miejsce wtedy, gdy dwie osoby polegają na sobie nawzajem wyłącznie w zakresie emocjonalnego, psychologicznego, a nawet fizycznego wsparcia. To alienuje ich od innych związków i może hamować rozwój osobisty. 

 

 1. Niezdolność do rozwiązywania konfliktów

Ludzie, którzy unikają konfliktu, mogą myśleć, że chronią związek przed ruiną. Ale rezultacie powoduje to tylko długą pasywną agresją. Choć może wydawać się to niewygodne, konstruktywny konflikt jest kluczowym elementem wszystkich relacji. Bez produktywnego konfliktu, nie da się rozwiązać poważnych spraw. Nierozwiązany konflikt może prowadzić do wzajemnej urazy i zmarnowanej energii.

 

 1. Nieustanna zazdrość

To naturalne, że czujesz się zazdrosny, gdy Twój partner lub przyjaciel spędza dużo czasu z innymi. Nie jest to jednak powód, aby pozwolić, aby to wpłynęło na Twój osąd. Ktoś kto jest stale zazdrosny o Twoje kontakty z innymi, w rzeczywistości dba tylko i bardziej o to czego on chce, niż o Twoje szczęście. 

 

 1. Gaslighting

Gaslighting to powszechna taktyka manipulacji. Jest to podstępna forma emocjonalnego znęcania się, w której manipulator sprawia, że zaczynasz kwestionować własny rozsądek lub osąd. Ofiary gaslightingu czują się winne, niezależnie od tego, czy zrobiły coś złego, czy nie. Gaslighting jest wyraźną czerwoną flagą w każdym związku. 

 

 1. Brak inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność do postrzegania i zarządzania emocjami. Ludzie o niskim poziomie inteligencji emocjonalnej nie są w stanie współodczuwać z Tobą. Brak empatii często prowadzi do  niepotrzebnych konfliktów lub różnych form manipulacji. 

 

 1. Negatywny wpływ na Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi

Dla wielu z nas, nasza rodzina i przyjaciele zapewniają ważne poczucie wspólnoty. Jeśli ktoś w Twoim życiu negatywnie wpływa na Twoje relacje z tymi, których kochasz, to jest to zdecydowanie czerwona flaga. Zdrowe relacje nigdy nie powinny odbywać się kosztem innych zdrowych relacji.

 

Unhappy couple having arguments and sexual problems in bed

Pamiętaj!!!
Dbanie o swoje dobro, swój komfort, powinno być zawsze najwyższym priorytetem w Twoim życiu.
Jeśli Twój związek stoi między Tobą, a Twoim szczęściem, coś musi się ZMIENIĆ.

Autor

Basia Idziorek

Basia Idziorek

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta