Couple Retreat EDEN

Jak pomóc partnerowi w depresji?

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak pomóc partnerowi w depresji? Musisz wiedzieć, że depresja to choroba, z którą w Polsce mierzy się około 1 500 000 osób. Depresja nie wybiera, ani płci, ani wieku. Jeżeli Twój partner także cierpi z powodu depresji znajdziesz tu wskazówki, jak go wspierać, jakie komunikaty będą pomocne dla Was obojga w walce z tą chorobą i  czego unikać, aby nie pogłębiać odczuwanego stanu beznadziejności.

Często mówimy, że do depresji dochodzi na skutek różnych traumatycznych sytuacji czy też wydarzeń, natomiast rzadko się mówi o tym, że depresja tak naprawdę może pojawiać i narastać latami na skutek budowanych również latami negatywnych przekonań na temat samych siebie. Często też rzeczy “nieprzepracowane” głównie z okresu dzieciństwa czy okresu dorastania mocno warunkują pojawienie się depresji w późniejszym życiu człowieka. Przy analizie stanu depresyjnego bierze się również pod uwagę, środowisko w jakim osoba się wychowała oraz predyspozycje genetyczne. Raz jeszcze warto podkreślić, że depresja to choroba, którą można skutecznie leczyć. Dlatego warto skorzystać z pomocy psychiatry i psychoterapeuty, którzy dopasują leczenie, najczęściej jest to  farmakologia połączona z psychoterapią. 

 

Kiedy partner ma depresję…

 

Osoba w depresji często odczuwa ogromne  poczucie bezradności i beznadziei. Jej postrzeganie wszystkiego co ją otacza maluje się w ciemnych barwach i jest bez sensu albo totalnie bez sensu. Jeśli masz gotowość, żeby pomóc, wysłuchaj i bądź uważny/a bez ocenienia. Musisz również wiedzieć, że depresja to nie wymysł partnera/ki, to nie jest  „smuteczek”, który przejdzie po dwóch dniach. Powiedzenie „nie martw się, będzie dobrze” czy „weź się w garść” nie pomoże, a może czasami jedynie pogorszyć sytuację. Unikaj także umniejszania mówiąc: „wiem, co czujesz, miałam jesienną depresję”. Jak więc wesprzeć partnera w procesie leczenia? Przede wszystkim partner musi czuć Twoje wsparcie poprzez obecność i towarzyszenie mu. Komunikat „jesteś dla mnie ważny, jestem tu dla Ciebie” będzie znaczył bardzo wiele, ponieważ najczęściej osoba w depresji nie będzie miała siły, aby o to wsparcie poprosić. Możesz także powiedzieć „przykro mi, że przez to przechodzisz”. Bądź przy nim i słuchaj. 

 

Strukturyzacja czasu i aktywność fizyczna są kluczowe w procesie leczenia depresji

 

Strukturyzacja czasu jest  bardzo ważna, ponieważ osoby mierzące się z depresją mają tendencję do odkładania wszystkiego na później lub nie potrafią się w ogóle zmobilizować do jakiegokolwiek działania. Dlatego tak ważne jest, aby planować każdy dzień i towarzyszyć partnerowi/partnerce w wykonywaniu większości czynności, jeśli jest taka możliwość. Regularna aktywność fizyczna także jest bardzo istotna, dlaczego? Dlatego, że gdy włączymy chociażby codzienny wspólny 30-minutowy spacer wówczas zaczną w organizmie  wydzielać się endorfiny, które są naturalnym „dopalaczem” do tego, aby osoba                      z depresją zaczęła mieć siłę, żeby wstać. Powtarzalność ruchu przez ok 30 dni powoduje, że mózg zaczyna uczyć się innego zachowania. Właśnie te 30 dni są kluczowe aby zacząć budować zdrowe nawyki i pozytywne przekonania na swój temat.  

 

Szerzej o tym aspekcie mówi nasza psychoterapeutka, psycholog Basia Idziorek w materiale: https://youtu.be/kNAP9ZRLfJQ



O wsparciu w depresji okołoporodowej Basia opowiedziała także portalowi mjakmama24.pl:https://www.mjakmama24.pl/mama-i-tata/psychologia/wez-sie-w-garsc-nie-pomaga-lecz-szkodzi-jak-wspierac-kobiete-z-depresja-poporodowa-lub-po-stracie-dziecka-aa-YP8L-VA87-DdNd.html

Autor

Basia Idziorek

Basia Idziorek

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta