Couple Retreat EDEN

Jakie są objawy kryzysu w związku?

Umiejętność stawiania granic jest ważnym czynnikiem kształtującym i wpływającym na jakość i formę każdej relacji: partnerskiej, rodzinnej, przyjacielskiej czy zawodowej. Często zastanawiamy się jak stawiać granice toksycznym ludziom, ale też po prostu jak stawiać granice w relacjach z ludźmi. Z pewnością każdy z nas doświadczył sytuacji, w których szef ciągle  “prosi” o pozostanie dłużej w pracy lub członkowie rodziny w sposób stały i “niezmordowany” przekraczają granice naszej prywatności wnikliwie zadając pytania, na które my nie mamy ochoty odpowiadać lub działać zgodnie z ich wytycznymi. Tak czy inaczej, każdego dnia, każdy z nas, doświadcza z różnych stron, pewnych form naruszania swoich granic, co zawsze łączy się z pewnym dyskomfortem psychofizycznym. Ponadto, naruszanie naszych granic często wiąże się z przeniesieniem naszej frustracji na najbliższych ponieważ zareagowaliśmy tak, a nie inaczej w danej sytuacji i niestety znowu niezgodnie z sobą. 

Umiejętność stawiania granic jest bez wątpienia czynnikiem mocno warunkującym nasze poczucie jakości życia w każdej z jego sfer. Natomiast jego brak może doprowadzić do zaburzenia równowagi między innymi, ważnymi sferami naszego życia.

Co to znaczy mieć zdrowe granice w relacjach?

Zdrowe granice w związkach tworzone są przez wzajemny szacunek między osobami. Wyznaczanie granic pomaga nam zrozumieć, czego oczekujemy w związku. Ponadto granice pokazują nam, jak możemy szanować przestrzeń osobistą, poziom komfortu i granice drugiej osoby. 

 

W każdym związku granice mogą wyglądać inaczej. Mamy wyjątkowe relacje z naszymi przyjaciółmi, współpracownikami, rodziną i partnerami. Niezależnie od relacji musimy szanować istniejące granice i dawać sobie nawzajem przestrzeń do stawiania nowych. W zdrowych relacjach obie strony mają zdrowe poczucie własnej wartości i potrafią być uważne oraz stawiać swoje granice. W zdrowych relacjach zawsze czujemy się swobodnie, możemy myśleć, czuć i działać niezależnie. 

Dlaczego granice w związku są ważne?

Granice są formą dbania o siebie,  o swoje zdrowie psychiczne, o swoje dobre samopoczucie, która będzie respektowana przez innych. Na przykład, znajomość granic partnera pozwala poznać go jako “całą” osobę. Dzieje się tak dlatego, że szanowanie jego granic może pomóc drugiej stronie poczuć się bezpieczniej i otworzyć się przed nami. Stąd już niedaleko do prawdziwego połączenie i budowania głębokiej intymności w związku. Tak naprawdę bez ustalenia granic, rozwój relacji może być trudny lub po prostu niemożliwy.

Jakie mamy granice?

W swoich związkach potrzebujemy wyznaczania więcej niż jednej lub dwóch granic. Żadna pojedyncza granica nie jest w stanie objąć wszystkich naszych potrzeb. W  postrzeganiu własnego komfortu i własnej niezależności w relacji, ZAWSZE musimy zastanowić się czy nasze granice są naruszane czy respektowane.

  1. Granice emocjonalne

Emocjonalne granice pozwalają na określenie tego, co jest i nie jest Twoją emocją. Znajomość własnych stanów emocjonalnych, reakcji w różnych sytuacjach pozwoli Tobie na zachowanie odpowiedniego dystansu do danej sprawy. Uważność na siebie, na to co się czuje oraz kontrola emocjonalna niezależnie od tego, co dzieje się u drugiej osoby, pomaga na adekwatną reakcję, na przykład na okazanie empatię bez wchłaniania uczuć drugiej osoby. 

 

Stawianie granic emocjonalnych, w praktyce to także niepozwalanie sobie na uzależnienie własnego nastroju od nastroju partnera. Ostatecznie, emocjonalne granice w relacjach służą utrzymaniu własnej indywidualności i niezależności. Wszyscy mamy własne myśli i uczucia, i możemy dbać o siebie nawzajem bez utraty poczucia własnej wartości. 



  1. Granice intelektualne

Każdy z nas ma inne przekonania, pomysły i wartości. Granice intelektualne pomagają nam, szanować różne punkty widzenia drugiej osoby. Jest to ważne, aby nie oczekiwać, że ludzie w naszych związkach będą podzielać wszystkie nasze opinie lub przyjmować wszystkie nasze poglądy. Nawet jeśli nie zgadzasz się ze swoim partnerem, nadal powinieneś umieć dzielić się swoimi opiniami i uczuciami. Nie chodzi tu o to, by martwić się, czy Twój odmienny pogląd zrani uczucia Twojego partnera, chodzi raczej o poszanowanie prawa do posiadania własnych opinii, czy to na temat polityki, czy myślenia o danej sprawie.

 

Stawianie granic intelektualnych może pomóc Tobie również, w kształtowaniu poczucia własnej wartości i bronieniu własnych opinii. Zamiast próbować być lubianym przez wszystkich poprzez zgadzanie się z nimi, możesz pozostać wierny sobie. Bronienie własnych poglądów nie jest łatwą sprawą, ale na pewno wpływa na budowanie i wzmacnianie szacunku do  samego siebie. Warto nad tym pracować :).

 

3.Granice fizyczne

Fizyczne granice są ważnym rodzajem granic w związku. Wszyscy mamy różne poziomy komfortu, jeśli chodzi o dotyk fizyczny. Niektórzy ludzie czują się komfortowo doświadczając często czułości w miejscu pracy, przyjaciół, rodziny czy partnera. Ale są też takie osoby dla których skracanie dystansu może stanowić nie lada problem. 

 

Mówienie o swoich granicach fizycznych jest bardzo WAŻNE. Nawet jeśli inni nie mogą zrozumieć Twoich granic, masz prawo robić to i mówić o tym, co sprawia Ci przyjemność, a co nie.

Stawiając własne granice zastanów się, czy dajesz swojemu partnerowi przestrzeń do wyrażenia własnych osobistych granic. 

 

  1. Granice finansowe

Rozmowy o pieniądzach zazwyczaj nie należą do przyjemnych i dość często są trudne, jednak jak wszyscy wiemy również są potrzebne… Pieniądze są ważnym czynnikiem wpływającym na relację..  Zastanów się, jakie są Twoje cele finansowe i bądź gotowy do podzielenia się swoimi granicami w tym obszarze. Brak poszanowanie granic finansowych partnera często wiążą się z przemocą finansową, która nie jest dobrym prognostykiem dla danej relacji.

 

  1. Granice seksualne

Jeśli chodzi o fizyczną intymność, granice seksualne nie powinny być NIGDY ignorowane. Omówienie tego, czego każdy z partnerów potrzebuje, co jest poza ich granicami i jaki rodzaj kontaktu preferujecie, jest niezbędne do rozwinięcia relacji opartej na zaufaniu. 

Każda para ma prawo do tego aby ustalić własne, różnego rodzaju granice. Najważniejsze przy stawianiu granic jest to, aby sprawiały one, że będziemy czuć się szanowani w naszych związkach. 

5 PRZYKŁADÓW ZDROWYCH GRANIC W ZWIĄZKU

 

  • ustalenie z partnerem,  że będziecie się komunikować gdy pojawią się nieporozumienia
  • posiadanie własnej tożsamości i niezależności, niewchodzenie w jakiekolwiek uzależnienie z partnerem powodujące dyskomfort psychofizyczny
  • poinformowanie partnera o potrzebie przestrzeni osobistej i ciszy, kiedy pracujesz 
  • wyrażanie swoich obaw, bez chowania urazy 
  • nieuczestniczenie w sytuacji czy dyskusji, gdy partner nie okazuje Tobie szacunku

Zdrowe granice czyli jakie?

 

Ćwiczenie #1 

Zastanów się, jak wyglądają Twoje granice osobiste w poszczególnych obszarach:

 

  • Własność i władza nad majątkiem finansowym
  • Zdolność do pozostania wiernym swojemu poczuciu własnej wartości, przekonaniom duchowym i pasjom
  • Umiejętność nadania priorytetu swojej osobie 
  • Prawo do zmiany zdania i preferencji
  • Twój czas, czas tylko dla Ciebie, w którym nic Cię nie rozprasza i nie przeszkadza

 

Pamiętaj!!!

Nasze osobiste granice, powinny być zawsze wysłuchane, respektowane i nigdy nie powinny być wykluczone z relacji. 

Jaka jest różnica między zdrowymi a niezdrowymi granicami?

 

Jak wiadomo, zdrowe granice mają za zadanie rozwijać wzajemny szacunek oraz tworzyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa w relacji. Natomiast niezdrowe granice mają odwrotne działanie, często są wręcz brakiem granic.

 

Celem niezdrowych granic jest kontrolowanie drugiej osoby i manipulowanie nią, żeby robiła rzeczy, które nie są w zgodzie z jej potrzebami ale zgodne z potrzebami manipulatora. W rzeczywistości niezdrowe granice są powszechną taktyką toksycznych ludzi. 

 

Jeśli masz przyjaciela, który nadmiernie się złości, kiedy jesteś zbyt zajęty, żeby spędzić z nim czas, może to oznaczać, że próbuje Cię kontrolować. Jest to wyraźna czerwona flaga i sugeruje, że nie jest to prawdziwy przyjaciel.

 

Niezdrowe granice możesz też zaobserwować w toksycznych miejscach pracy. Czy zdarzyło Ci się, że szef wymagał ciągłych nadgodzin, nawet jeśli projekt nie był tak pilny? A może masz współpracownika, który nie szanuje Twojego czasu wolnego i pisze do Ciebie wiadomości o każdej porze dnia. Ktoś, kto ma niezdrowe granice, nie pyta, co robi czy czuje druga osoba. Niezależnie od sytuacji, jego celem jest kontrolowanie drugiej osoby. 

 

Dobra wiadomość jest taka, że możesz nauczyć się rozpoznawać niezdrowe granice i wychodzić z toksycznych związków, zanim przejmą one kontrolę nad Twoim życiem. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, czy w domu, zasługujesz na to, żeby czuć się jak najlepiej. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć zdrowe granice w swoich związkach, oto 

4 sposoby, dzięki którym możesz zacząć już dziś:


  • Przejmij inicjatywę i zacznij ustalać swoje standardy już na początku nowego związku. Jeśli jesteś w nowej pracy, powiedz jasno, że zamierzasz wylogować się o określonej godzinie. Jeśli chodzi o nowego przyjaciela, od początku podziel się tym, jakiego rodzaju wsparcia emocjonalnego potrzebujesz. 


  • Ucz się na błędach popełnionych przez siebie i drugą osobę i wykorzystaj je jako okazję do wyznaczenia nowych granic. Jeśli pokłóciłeś się z przyjacielem lub doszło do nieporozumienia, to jest to doskonały moment, żeby być wrażliwym i podzielić się swoimi potrzebami. Zawsze możesz zacząć od nowa, niezależnie od tego, czy Twój związek ma 1 tydzień, czy 10 lat. 


  • Wzmacniaj swoje umiejętności komunikacyjne i jasno wyrażaj swoje uczucia. Przyzwyczaj się do mówienia „nie” i często to ćwicz. 


  • Poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoimi granicami. Spróbuj spisać  na kartce ich szczegóły. Zastanów się też, dlaczego i jakie potrzeby starasz się zaspokoić, stawiając granicę w związku? Pomoże Ci to zachować siłę, kiedy inni będą się opierać Twoim granicom. 

 

Zakończenie

 

Granice fizyczne mówią nam gdzie można, a gdzie nie można iść. Tak samo granice w związku są ważne ponieważ chronią Cię przed pójściem tam, gdzie nie powinieneś. Granica to wyraźna linia. Może powiedzieć Tobie, gdzie masz się zatrzymać. Może określić, gdzie kończy się jedna rzecz, a zaczyna inna. W każdym związku granice określają, gdzie zaczynają się i kończą takie rzeczy, jak nasza osobowość, nasza tożsamość, nasza odpowiedzialność i nasza kontrola w stosunku do drugiej osoby. 

 

Granice są filarem sukcesu w każdym związku. Stanowią podstawę szczęśliwych relacji wypełnionych miłością, zaufaniem i szacunkiem. Wszyscy zasługujemy na to, by tak się czuć i nie powinniśmy akceptować niezdrowych granic, niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na danej osobie. Dostrzeżenie, zrozumienie i ustalenie granic nie zawsze jest łatwe i często wymaga czasu, zaangażowania  i uważności partnera, aby związek był szczęśliwy. Nie oczekuj, że będziesz bezbłędnie realizować Wasze granice zaraz po ich ustanowieniu. Naucz się ćwiczyć mówienie „nie” i jasne komunikowanie się. Uczucie ulgi, które pojawia się po ustaleniu zdrowych granic w relacjach, sprawi, że wysiłek będzie tego wart. Powodzenia 🙂

Couple in love kissing at sunset - Lovers on a romantic date outdoors making a heart shape with hands

Pamiętaj!!!

Nasze osobiste granice, powinny być zawsze wysłuchane, respektowane i nigdy nie powinny być wykluczone z relacji. 

Autor

Basia Idziorek

Basia Idziorek

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta