Stawianie granic w praktyce cz.1
Jednym z czynników utrudniających wyjście z toksycznej relacji to słabe granice, nieumiejętne ich stawianie lub brak granic w ogóle.
Jak poznać, że nie potrafisz stawiać granic w relacji?
- nie mówisz NIE nawet kiedy chcesz to powiedzieć
- czujesz się odpowiedzialny za szczęście i uczucia innych
- obwiniasz siebie za wszystko
- obwiniasz innych za swoje niepowodzenia
- często odczuwasz poczucie winy
- czujesz się wykorzystywany/a
- czujesz przymus mówienie innym o sobie za dużo lub nie potrafisz powiedzieć nic
Jak ćwiczyć uważność w procesie stawiania granic?
- Określ sytuacje w których uważasz, że Twoje granice są przekraczane, naruszane, nieszanowane
- Zastanów się, dlaczego przekraczasz w tych sytuacjach swoje granice i co jest dla Ciebie najtrudniejsze w czasie ich stawiania ?
- Przygotuj scenariusz reagowania w sytuacjach, które powodują u Ciebie napięcie, stres, rozczarowanie samym sobą.
- Spróbuj inaczej zareagować niż dotychczas, gdy znajdziesz się w podobnej sytuacji.
- Jeśli Ci się nie uda zareagować tak jak założyłeś, zastanów się dlaczego nie wszystko zadziałało tak jak zaplanowałeś, pomyśl czy miałeś na to wpływ czy jest to sytuacja całkowicie niezależna od Ciebie.
- Bądź dla siebie wyrozumiały, pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza
Zatem im więcej razy będziesz walczył/a o swoje granice i nie będziesz unikać konfrontacji z trudnymi sytuacjami i osobami, tym szybciej zauważysz różnice w swoim poczuciu własnej wartości, kontroli i poczuciu bezpieczeństwa.
Jak rozmawiać z partnerem o granicach?
- Wybierz dobry moment, staraj się powiedzieć o swoich granicach spokojnie, unikając agresji w tonie.
- Pamiętaj o dobrej komunikacji, skup się na przekazaniu jasnej informacji, emocji, uczuć. Unikaj obrażania swojego partnera, to nie pomoże Tobie zaznaczyć i wyegzekwować Twoich granice.
- Pilnuj swoich granic, jeśli udało Ci się postawić granice, musisz ich pilnować i być konsekwentny.
- Szanuj granice swoje i innych, jeśli już postawiłeś swoje granice pamiętaj o poszanowaniu granic Twojego partnera i innych ludzi.
Jak stawiać granice będąc z narcyzem?
Pamiętaj, że narcyz zawsze i w każdej sytuacji będzie wybierał siebie i zaspokajanie swoich potrzeb.
Ty służysz mu jedynie jako najbliższy kibic jego sukcesów, a także źródło wszelkich jego niepowodzeń.
Jeśli chcesz zacząć żyć w zgodzie ze sobą, stworzyć związek w dialogu, wzajemnym szacunku i poszanowaniu, najlepszym rozwiązaniem, aby postawić granicę narcyzowi to ZAKOŃCZENIE ZWIĄZKU z nim. Odebranie władzy narcyzowi, jest najlepszym sposobem pokazania mu, że nie ma on nad Tobą kontroli.
To czy zostaniesz w toksycznej relacji z narcyzem, w którego obraz jesteś zapatrzony i który nie chce nic zmieniać u siebie, zależy od Ciebie.
Pamiętaj, że żadna relacja, która wymaga od Ciebie rezygnacji z siebie, Twoich marzeń, odbiera Ci wolną wolę NIE JEST WARTA tego aby w niej być!!!
Jak ĆWICZYĆ stawianie granic?
- poznaj swoje granice, zastanów się w jakich sytuacjach czujesz dyskomfort
- ćwicz uważność na siebie, wsłuchaj się w siebie i swoje ciało, naucz się odczytywać jakie sytuacje powodują u Ciebie psychiczny i fizyczny dyskomfort. Często sygnały z naszego ciała (bóle brzucha, bóle głowy, skurcze żołądka, nadmierna potliwość, przyspieszone tętno, duszności, mdłości), są najbardziej widocznym znakiem, że nasze granice są przekraczane i nie potrafimy sobie z tym poradzić
- zastanów się co jest dla Ciebie akceptowalne w relacji, kontakcie z innymi, a co stanowi granicę nieprzekraczalną dla Ciebie
- zastanów się w jaki sposób chcesz aby inni zaczęli Cię traktować
- pomyśl, czy lubisz siebie i czy Twój obecny stan/ obraz siebie jest zgodny z tym co czuje Twoje ciało i kim chcesz być, w razie potrzeby skorzystaj z pomocy specjalisty, praca nad rozwojem osobistym jest tylko działaniem dodatnim
- ćwicz siebie w różnych, wymagających sytuacjach
- nie poddawaj się, jeśli poniesiesz porażkę, zaakceptuj sytuacje, że tym razem się nie udało i spróbuj jeszcze raz, każdy człowiek ma ogromny potencjał aby być najlepszą wersją siebie, odkrycie go wymaga pracy, dyscypliny i nie poddawania się
Pamiętaj, że żadna relacja, która wymaga od Ciebie rezygnacji z siebie, Twoich marzeń, odbiera Ci wolną wolę NIE JEST WARTA tego aby w niej być!!!
Autor
Basia Idziorek
Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta